Projektil byl vybrán mezi pět týmů, které se podíleli na soutěžním workshopu “Koncepce celkového krajinářského řešení Císařského ostrova a jeho okolí”.
Trojskou kotlinu chápeme jako přírodní krajinnou součást Prahy. Přijíždíme z intenzívního města – Letná, Holešovice, Dejvice – na kole přes městský park Stromovka plný lidí a přes plavební kanál na Císařský ostrov. Jsme v kulturní divočině. To je atmosféra Císařského ostrova, atmosféra venkova. Zapomenutý tajuplný ostrov. Do jaké míry odhalovat tajemství ostrova?
Divokost přírody je na ostrově obsažena. Je nutné ji citlivě zpřístupnit a to především pěším. Ti si najdou své intimní místo při nesplavném korytě u kamenné pláže, která se sama při nízké vodě odkrývá, nebo ji navrhujeme odkrýt. Či se „ztratí“ v intenzivně zeleném břehu severozápadní části ostrova.
Při návštěvě jsme narazili na mnoho uzavřených kamerou hlídaných nebo polootevřených plotů. Jsou z části účelové (změna je možná) nebo jsou to zbytky něčeho dávno nefunkčního. Stačí je odstranit a území otevřít. Ponechat jen ohrady pro zvířata. Východní část ostrova (původní součást Stromovky oddělená kanálem) jako velká travnatá plocha – ostrov koní.
Nová vodní linka zabírá místo zplaněné po odplavení zahradní kolonie. To neznamená, že nemá svoji kvalitu. Stavba NVL se v aktuálním projektu snaží být zakryta, zatravněna. Tvářit se jako součástí přírody. Nikdy nebude. Technologie to nedovolí. Přiznáváme tento razantní vstup a namísto kamufláže navrhujeme srozumitelnou artikulaci prostředí, která spojuje všechny součásti Císařského ostrova do nového funkčního celku. Pro zapojení NVL navrhujeme uživatelsky aktivní jižní náplavku u kanálu a plochu střechy se sportovním oválem protknutým barokní historickou osou, vše doplněné o edukativní vhled do procesu NVL.
Jsme přesvědčeni, že čištění odpadních vod není ostudou nutnou vytěsnit, ale přirozenou součástí života města.